Puidurafineerimistehas – Est-For Invest

Kohalikud peavad Saksamaal asuvat Stendali puidutöötlemistehast hinnatud tööandjaks

16. juunil korraldas Est-For Invest õppereisi keskkonnaametnikele, Tartumaa omavalitsuste planeeringuekspertidele ja ajakirjanikele. Külaskäik andis ülevaate, kuidas mõjutab keskkonda 12 aastat tagasi ehitatud Stendali tehas, mis oli Euroopa kõige kaasaegsem puidutöötlemistehas kuni Äänekoski tehase käivitumiseni käesoleva aasta augustis. Stendali tehas asub Saksamaal, linnulennult 95 kilomeetri kaugusel Berliinist loode suunas. 

Lisaks ametlikule külaskäigule uurisime kohalikelt – Stendali linna ja Schwarzholzi asumi elanikelt – mida nemad Stendali puidutöötlemistehasest arvavad. Tehasest linnulennult vähem kui kümne kaugusel edela suunal paikneva lähima linna Stendali elanikud on tehase suhtes positiivselt meelestatud, hinnates tehase positiivset mõju atraktiivse tööandjana. Kuna tegemist on hajaasustusega piirkonnaga, siis rõhutati, et piirkondlik ostujõu tase ning teenindussektori kvaliteet toetub tugevale tööstussektorile. Seetõttu hinnatakse kõrgtehnoloogiliste tööstusettevõtete panust majandusse. Stendali elanikud ei maininud ühtki negatiivset argumenti.

Tehase alast vähem kui kahe kilomeetri kaugusel lääne suunas paikneva Schwarzholzi küla elanikud näevad nii positiivseid kui negatiivseid argumente. Väikeasumis õnnestus vestelda kahe inimesega, kes mõlemad pidasid tehast hinnatud tööandjaks. Teisalt toodi negatiivsete argumentidena esile laadurite tagurdamisheli, liiklustihedus ning fakt, et idatuulte korral on vahel tunda väävlilõhna. See kattub Stendali puidutöötlemistehase esindajate ütlustega, kelle kohaselt on lõhna tunda korra aastas toimuva plaanilise hoolduse ajal.

Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava kinnitas, et kõige kaasaegsemate tehnoloogiate kasutamise puhul on lõhnade kokkukogumise süsteem veelgi tõhusamaks arendatud. “Ma usun, et kõik õppereisil osalenud olid lõhnaerituse osas pigem positiivselt üllatunud. Tehase ees bussist välja astudes paha lõhna ei tundnud. Eelmise põlvkonna tehastega on vahe suur. Samamoodi on erinevused Stendali ja Äänekoski vahel, mille tegevuse alustamist lahutab 13-aastane periood. Meie peame oma tehnoloogia valikuga olema veel paremad nii Stendali kui Äänekoski tehasest,” rääkis ta.